СОЛЬМАЗ ФУЛЯДІ

267

Сольмаз Фуляді вважає себе українкою, в серці якої живе Іран.

22 роки тому дівчина приїхала навчатися в українську столицію Мріяла стати архітектором. За кілька років вийшла заміж і вирішила залишитись жити в Україні.

Народилась Сольмаз у великій родині, що проживала в Тегерані. Згадує, вони не бідували і сім’я була скоріше заможна. У неї було четверо сестер й один брат. Тоді Сольмаз почала жадібно вивчати навколишній світ, їй подобалося спостерігати за тим, як батько вечорами поливає троянди в саду, і як розігріта сонцем за цілий день плитка вкривається тонкими цівками води. Будинок, в якому жила родина, був обставлений килимами, золотими речами, кришталем. То був по-східному розкішний будинок. Як і в інших, його підлога було густо застелена килимами, тими самими перськими, що вважаються символом розкоші й добробуту в тамтешній родині. Сольмаз каже, іранці люблять спати на таких килимах, поклавши під голову подушку, «потонувши» у м’яких ворсинках і загубившись снами серед візерунків-символів.

Говорячи про сучасний Іран, Сольмаз зітхає. Каже, надто багато несвободи принесла її країні релігія іслам. Особливо жінкам, які не можуть із власної волі обрати, що одягнути і з ким спілккуватися. Прогресивні ж іранці, щосили намагаються вивчити своїх дітей за кордоном. Так само колись вирішила і її родина. Спочатку Сольмаз планувала їхати вивчати архітектуру в Італію, але у посольстві відмовили у візі, і родина відправила старшу дочку в Київ.

Сольмаз любить це місто. Часто блукає його вулицями, милується красою. Чимало насолоди для її східної душі приносять і базари. Жінка знається на фруктах, горіхах, ягодах і спеціях. Може довго ходити між торговими рядами і вибирати для себе смачне. Каже, іноді зустрічає щось схоже на іранське, але ті ароматні соковиті плоди назавжди залишилися в минулому.

Нині Сольмаз дизайнер інтер’єру. У неї свій список клієнтів, що рекомендують її як дизайнерку своїм друзям і знайомим. Її захоплюють дещо грубі речі: метал, бетон, скло, дерево. Влна вміє їх поєднати і створити неймовіпний затишок. Захоплюватися ними вона почала під час візиту в Данію, звідти ж привезла в Київ масу цікавих ідей і новацій. Сама ж вона повністю зробила дизайн своєї нинішньої квартири. Особливе місце в ній належить сходам. Вони йдуть вздовж однієї зі стін помешкання і піднімаються до стелі. Сольмаз часто питають, куди ведуть ці незвичні сходи, адже у квартирі жінки лише один поверх. А та відповідає: у небо, до сонця. І розказує, що колись у Персії була така релігія – мітраїзм, коли сонце грало роль Бога. Тоді піддані шаха спорудили сходи – зігурад, на яких часто сидів сам шах, аби бути ближчим до Сонця. Трохи ближче до нього сьогодні і сама Сольмаз Фуляді.

Уже незабаром жінка отримає українське громадянство. Каже, Київ встиг стати її рідним домом, а Іран перетворився на ностальгію, що завжди живе в її серці.